Omega-3 to grupa długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, najbardziej dostępna przez spożywanie ryb zimnowodnych. Nauka analizując biologiczne działanie składników odżywczych, udowodniła, że tłuszcze omega-3 mają wiele dobrych właściwości dla organizmu i mózgu.
Omega 3 – podstawowe informacje na temat tego kwasu tłuszczowego
Omega-3, znany jako „niezbędny” kwas tłuszczowy, co oznacza, że należy go przyjmować ze źródeł żywności, jest ważny dla metabolizmu człowieka. Występuje w naturze w trzech postaciach, jednej pochodzącej z roślin lądowych i dwóch pochodzących ze źródeł morskich.
To powinieneś wiedzieć na temat kwasu Omega-3
W organizmie kwasy omega-3 są silnie skoncentrowane w mózgu; ma kluczowe znaczenie dla tworzenia i utrzymywania błon komórek nerwowych. Badania pokazują, że w układzie nerwowym kwasy omega-3 sprzyjają rozwojowi obwodów mózgowych i szybkiemu przetwarzaniu informacji.
Odgrywają także ważną rolę w stabilizowaniu nastroju i hamowaniu pogorszenia funkcji poznawczych. Niski poziom kwasów omega-3 jest związany ze słabą pamięcią i depresją. Tłuszcze Omega-3 są również niezbędne do tworzenia cząsteczek przeciwzapalnych w organizmie.
Spożywanie zdrowych kwasów Omega-3
Wszyscy ludzie muszą regularnie spożywać tłuszcze omega-3. Według National Institutes of Health zalecane dzienne spożycie dla dorosłych wynosi 1, 6 grama dla mężczyzn i 1, 1 grama dla kobiet. Rodzina omega-3 obejmuje liczne kwasy tłuszczowe, ale trzy podstawowe postacie to kwas eikozapentaenowy, kwas dokozaheksaenowy i kwas alfa-linolenowy.
Dwie pierwsze formy występują głównie u ryb, takich jak łosoś, makrela, sardynki i tuńczyk. Trzeci znajduje się w olejach roślinnych, w tym w siemieniu lnianym, sojowym, orzechowym i rzepakowym.
Więcej artykułów na temat zdrowego stylu życia znajdziesz w serwisie https://www.pushup.pl/.