Choć menopauza to problem pojawiający się pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, jej pojawienie się we wcześniejszym okresie nie powinno dziwić. Zdarza się, że zmiany związane z przekwitaniem i utrata płodności zaczynają się wcześniej, a pierwsze ich objawy można odczuć jeszcze przed czterdziestymi urodzinami. Co warto wiedzieć o takim problemie, jakim jest przedwczesna menopauza? W jaki sposób można sobie radzić z towarzyszącymi jej dolegliwościami?
Czym jest menopauza?
Menopauza to okres, w którym jajniki przestają wykazywać aktywność, co oznacza zmniejszoną produkcje tak ważnych dla kobiety hormonów, jakimi są estrogeny. Zazwyczaj dolegliwości związane z utratą płodności oraz zmianami hormonalnymi pojawiają się około 50 roku życia, bywa jednak, że objawy menopauzy utrudniają życie znacznie młodszym kobietom. Wiele kobiet decyduje się wtedy na coś takiego jak akupunktura.
Jakie dolegliwości towarzyszą menopauzie?
Objawy menopauzy są dość charakterystyczne. Nieregularne miesiączki, wahania nastrojów oraz ataku gorąca to symptomy, które najlepiej świadczą o klimakterium. W okresie tym częstą przypadłością okazuje się też nadmierna suchość pochwy, co skutkuje bolesnymi stosunkami oraz zwiększoną podatnością na infekcje intymne. Bezsenność oraz większa drażliwość pęcherza moczowego, suchość skóry oraz nasilające się problemy z pamięcią oraz z koncentracją – oto kolejne objawy, które mogą towarzyszyć wczesnej menopauzie.
Jak łagodzić dolegliwości związane z przedwczesną menopauzą?
W łagodzeniu objawów menopauzy, szczególnie tej przedwczesnej, pomocny może się okazać zdrowy styl życia. Dolegliwości związane ze zmianami hormonalnymi przestaną być aż tak uciążliwym problemem w chwili, gdy znajdziemy trochę więcej czasy na relaks, aktywność fizyczną oraz na wypoczynek. Można się dzięki temu skuteczniej rozprawiać ze stresem – jedną z wielu przyczyn zbyt wczesnego przekwitania. Warto też wprowadzić kilka prostych zmian w swym menu. Im więcej naturalnej, nieprzetworzonej żywności pojawi się w naszej diecie, tym lepiej dla nas.