Nie ulega wątpliwości, że dla wielu rodziców jest prawie niemożliwe, aby nie zareagować gwałtownie lub nie stracić panowania nad sobą. Kiedy dziecko chodzi tam i z powrotem, nie słucha nas i po prostu kontynuuje to, co robi. Ale właśnie w takich momentach musimy wziąć głęboki oddech i udzielić dziecku nagany, nie dopuszczając jednak do tego, by sytuacja wymknęła się spod kontroli.
Jakie są powody, dla których rodzice tracą panowanie nad sobą podczas wychowywania dzieci?
Przyczyny mogą być różne, ale zazwyczaj jest to sytuacja, w której rodzic czuje się zestresowany lub przytłoczony. I to nie tylko z powodu zachowania dziecka, ale także z powodu różnych problemów w środowisku rodzinnym, w pracy itp. Takie sytuacje mogą prowadzić do reagowania w sposób, który nie pomoże w edukacji dziecka, a wręcz przeciwnie — może być szkodliwy. Udowodniono, że jeśli krzyczysz na swoje dziecko, nie uczy się ono, a negatywne zachowania mogą wpływać na nie emocjonalnie.
Dlaczego w wychowaniu dzieci ważne jest zachowanie spokoju?
Nasze dzieci stale się uczą i zawsze będą naśladować zachowania swoich rodziców. Dlatego też, jeśli jesteś osobą, która nie kontroluje swoich emocji i wybucha przy najmniejszej prowokacji, krzyczy i przeklina. Nie powinno Cię dziwić, że Twoje dziecko będzie powielać ten schemat, którego nieświadomie je uczysz, więc zawsze zachowaj spokój.
W jaki sposób negatywne zachowania i nastroje wpływają na rozwój emocjonalny dziecka?
Zdrowie emocjonalne dziecka powinno mieć taką samą wagę jak zdrowie fizyczne czy psychiczne. Dlatego w rodzinie musimy unikać zachowań, które mogą wywoływać u dzieci stres, niepokój, złość, ból itp. Musimy przyjąć w rodzinie zdrowe i pozytywne zachowania, aby uniknąć rozwoju negatywnych lub szkodliwych zachowań u dziecka.
Jakie błędy popełniają rodzice, nie zachowując spokoju w wychowaniu swoich dzieci?
Błędy, które często popełniają rodzice, pozwalając, by emocje sterowały ich zachowaniem, mogą być bardzo różne. Należą do nich: krzyk, wulgaryzmy, bicie, ciągnięcie za rękę, włosy lub uszy. Może to być bardzo niekorzystne dla dziecka, zwłaszcza że w przyszłości może ono naśladować te zachowania.
Praktyczne wskazówki, jak zachować spokój i nie stracić panowania nad sobą podczas wychowywania dzieci.
Bardzo ważne jest, aby rodzice potrafili stosować techniki lub drobne wskazówki, które pomogą im zachować spokój i nie tracić panowania nad sobą. Czasami możemy przyjąć zachowania, których później żałujemy. Wynika to z braku kontroli emocjonalnej, dlatego podamy kilka praktycznych wskazówek, które możesz wykorzystać w każdej chwili. Warto również wyrobić w dzieciach zdrowe nawyki, dzięki czemu również doświadczą lepszego samopoczucia. Skuteczne porady w tym zakresie przedstawiamy tutaj: https://www.lajf.pl/wyrob-u-siebie-zdrowe-nawyki-twoj-organizm-ci-podziekuje/.
Okazywanie wrażliwości.
Zachowanie sztywności i przekonanie, że nic nas nie martwi, może być dla naszych dzieci wyzwaniem, dlatego wygodnie jest pokazać, że jesteśmy wrażliwi. Niech czują, że ich negatywne zachowania wpływają na nas i mogą wyrządzić krzywdę, ale niech nie będą ofiarami.
Zapomnij o własnym stresie.
Stres spowodowany różnymi przyczynami może być jedną z najczęstszych przyczyn utraty zimnej krwi przez rodziców. Dlatego należy się uspokoić, wziąć głęboki oddech i zapomnieć o tym, co nas przygniata — ważniejsza jest edukacja dziecka.
Często wykonuj ćwiczenia relaksacyjne.
Aby przez cały czas zachować spokój i nie stracić kontroli nad psotami dziecka, dobrze jest być zrelaksowanym. W tym celu należy stosować techniki relaksacyjne, a codzienne ich stosowanie przyniesie wspaniałe rezultaty.
Bądź bardziej empatyczny.
Zachęcanie naszych dzieci do empatii i rozwijanie jej u nich jest bardzo ważne, ale ważne jest także, abyśmy sami byli empatyczni wobec nich. Jeśli zrozumiemy, dlaczego zachowują się w określony sposób, i postawimy się na ich miejscu, pomoże nam to zmniejszyć złość, gdy popełniają błędy.
Ustal zasady i stałą rutynę w domu.
Aby ułatwić życie w domu, należy ustalić jasne zasady lub normy. Upewnij się, że dziecko wie, jakie są konsekwencje ich łamania, a także ustal zasady, których należy przestrzegać na co dzień.
Zainwestuj czas wysokiej jakości.
Dzieci potrzebują, abyśmy spędzali z nimi więcej czasu, ale nie tylko po to, aby z nimi przebywać — potrzebują, abyśmy spędzali z nimi czas wysokiej jakości. W tym czasie rozmawiamy z nimi, staramy się zrozumieć, czego chcą, dzielimy się ich ulubionymi grami lub hobby.
Pozwól dziecku być autentycznym.
Nic tak nie pomaga dziecku w wyrażaniu zdrowych zachowań, jak pozwolenie mu na bycie tym, kim jest, na robienie tego, na co ma ochotę, ale oczywiście z poszanowaniem zasad i reguł obowiązujących w domu.
Nigdy nie krzycz.
W domu pod żadnym pozorem nie powinno się krzyczeć, a tym bardziej kierować krzyku w stronę dzieci. Musimy ustanowić takie zachowanie w nas samych jako normę, której musimy przestrzegać, a dzięki temu dzieci nie będą powielać tego typu negatywnych zachowań.
Szanuj opinie dziecka.
Nasze dzieci mogą mieć pomysły, myśli i opinie, które zawsze powinniśmy szanować, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy. Dzieci powinny czuć, że są ważną częścią rodziny, że ich zdanie się liczy, a rodzice będą je szanować.
Bądź kochający i wyrozumiały.
Nasz stosunek do dzieci w dużym stopniu determinuje ich stosunek do nas, dlatego powinniśmy być kochający i wyrozumiali. Traktowanie ich z miłością i zrozumienie, dlaczego zachowują się w określony sposób, pozwoli nam uniknąć wybuchu w sytuacji konfliktu.