Kiedy mówi się o odchudzaniu i zmianie diety, często myśli się o liczeniu kalorii i ich ograniczaniu, ale faktem jest, że takie postępowanie nie zawsze jest dobrym krokiem w kierunku zdrowszego stylu życia. Dla zdecydowanej większości ta strategia jest nie tylko nieskuteczna, a może nawet zaszkodzić zdrowiu. Dzieje się tak, ponieważ w wielu przypadkach liczenie kalorii odzwierciedla redukcjonistyczną ideę, która postrzega jedzenie jedynie jako kwestię kalorii. Dziś wiemy, że odżywianie jest czymś znacznie bardziej złożonym, co uwzględnia kilka innych czynników, takich jak jakość żywności i potrzeby każdego organizmu.
Czy liczenie kalorii działa?
Ogólny pogląd, że liczenie kalorii ma na celu odchudzanie, wynika z deficytu kalorii niezbędnego do utraty wagi. Myśląc, że podstawą odchudzania jest spożywanie mniejszej ilości kalorii niż się wydaje, liczenie kalorii może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej, ale nie oznacza to, że będzie to zdrowe i trwałe w dłuższej perspektywie. Ponadto należy pamiętać, że odchudzanie nie zawsze oznacza utratę wagi. Osoba może ważyć mniej, redukując masę mięśniową zamiast tłuszczowej, lub ważyć więcej po prostu z powodu przyjmowania płynów. Inna sprawa, że każdy organizm metabolizuje składniki odżywcze w inny sposób i zależy to od wielu czynników, począwszy od źródła pożywienia, poprzez kwestie genetyczne, styl życia, a nawet mikrobiotę jelitową. Dlatego właśnie liczenie kalorii po prostu nie działa! Dwie osoby o podobnej wadze mogą mieć bardzo różne tempo przemiany materii (ilość kalorii zużywanych przez organizm w ciągu dnia). Zatem codzienna dieta 1500 kalorii może sprawić, że jeden z nich schudnie, a drugi przybierze na wadze.
Jaki jest największy problem z liczeniem kalorii?
Nawyk może zacząć się jako troska o zdrowie, a stać się prawdziwym problemem. Dzieje się tak dlatego, że ludzie mogą się przez to rozczarować i zapomnieć o jakości jedzenia. Istnieje również ryzyko, że zbytnie ograniczenie kalorii doprowadzi do problemów, takich jak efekt akordeonu, a nawet do pojawienia się objawów objadania się.
Po więcej interesujących faktów w dziedzinie utraty wagi możesz wyszukać, odwiedzając www.eodchudzanie.pl.
Dlaczego liczenie kalorii bywa szkodliwe dla utraty wagi?
Wśród mitów dotyczących liczenia kalorii warto wspomnieć, że niewielka liczba kalorii nie oznacza, że jedzenie jest zdrowe. Są one jedynie jednostką miary ilości energii, jaką oferuje dany produkt spożywczy w porcji. Na przykład 100 kcal ze zdrowej żywności jest wchłaniane inaczej niż 100 kcal z żywności bardzo przetworzonej. Ten rodzaj żywności może stymulować większe spożycie kalorii w porównaniu z żywnością nieprzetworzoną ze względu na jej skład odżywczy i stopień sytości, jaki może promować. Dlatego o wiele ważniejsze od koncentrowania się na kaloriach jest lepsze odżywianie się, opieranie jadłospisu na żywności naturalnej i minimalnie przetworzonej.
Jak schudnąć w zdrowy sposób?
Ponieważ liczenie kalorii nie działa, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie innych metod, które nie koncentrują się wyłącznie na wadze lub liczbach, ale na zdrowszym i trwałym stylu życia, prawda? Poniżej przedstawiamy 6 wskazówek, które pomogą Ci w reedukacji żywieniowej i wyrobieniu nawyków, które przełożą się na dobre samopoczucie i zdrowie.
1. Nie jedz mniej kalorii, jedz lepiej .
Wprowadzenie do diety większej ilości pokarmów naturalnych, warzyw i liści oraz ograniczenie żywności bardzo przetworzonej, oprócz zmniejszenia ilości kalorii na porcję, pomoże także zapewnić większą różnorodność i ilość ważnych składników odżywczych. Inwestuj także w produkty bogate w błonnik i inne składniki, które sprzyjają uczuciu sytości — dzięki nim czujesz się zadowolony i pełen energii.
2. Inwestuj w aktywność fizyczną.
Zamiast traktować ćwiczenia jako formę kary i spalania kalorii, warto poszukać aktywności, która sprawia przyjemność. Dbasz o swoje zdrowie, przyspieszasz metabolizm, wyrównujesz wydatki energetyczne, a nawet wytwarzasz endorfiny.
3. Śpij dobrze.
Jakość snu ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym wpływa na metabolizm i odczuwanie głodu. Dzieje się tak dlatego, że organizm, który nie jest zsynchronizowany ze swoim naturalnym cyklem, może doprowadzić do zmian hormonalnych, które wpływają na apetyt. Z drugiej strony, dieta złej jakości może zakłócać sen, tworząc błędne koło.
4. Upewnij się, że jesteś nawodniony.
Prawidłowe nawodnienie pomaga organizmowi w przeprowadzeniu reakcji sprzyjających utracie wagi. Nawodniony organizm ma lepszy metabolizm, odczuwa mniejszy głód i sprzyja naturalnej detoksykacji, a także inne korzyści.
5. Zmniejszenie stresu.
Podobnie jak zły sen szkodzi zdrowiu, stres może być kolejnym czynnikiem utrudniającym kontrolę zdrowej wagi. Jest to w równym stopniu związane z czynnikami metabolicznymi, takimi jak produkcja kortyzolu, jak i z tak zwanym „jedzeniem emocjonalnym”. Dzieje się tak dlatego, że ludzie często mają tendencję do wyładowywania frustracji i złych emocji na jedzeniu.