Dieta zdysocjowana jest obecnie bardzo popularna. Bardzo często spotykamy się z dużą liczbą influencerów, którzy za pośrednictwem swoich sieci społecznościowych opowiadają o wszystkich korzyściach płynących z tej diety. Mimo zapewnień, że dieta działa, nie ma żadnych dowodów naukowych, które pozwalałyby sądzić, że dieta naprawdę działa.
Na czym polega dieta zdysocjowana?
To dieta oparta na podziale pokarmów na grupy. Grupy te są tworzone na podstawie węglowodanów i białek. Ideą diety jest niełączenie na jednym talerzu kilku pokarmów o dużej zawartości tej samej grupy, zarówno węglowodanów, jak i białek.
Dieta wyjaśnia, że układ pokarmowy człowieka nie jest wydajny, jeśli chodzi o trawienie różnych składników odżywczych, dlatego stara się skupić tylko na jednym z nich, co pozwala uniknąć gromadzenia się cukru w wyniku złego trawienia.
W jaki sposób przeprowadza się dietę zdysocjowaną?
Przeprowadzenie tej diety jest dość proste, trzeba tylko dobrze znać produkty spożywcze. W tym przypadku należy je podzielić według składników odżywczych, czyli węglowodanów, białek lub składników neutralnych.
Złożoność diety polega na tym, że w ramach tych trzech grup należy jeszcze uwzględnić różne kategorie, takie jak pokarmy tłuste lub beztłuszczowe, a także zależne od zawartości węglowodanów. Krótko mówiąc, jeśli uda nam się rozdzielić każdy z pokarmów, czyniąc kilka z nich częścią tej samej grupy, będziemy mogli stosować taką dietę, jaką chcemy, o ile pokarmy wchodzące w skład tego samego posiłku będą należały do tej samej grupy.
W przypadku pozostałych osób dieta sugeruje spożywanie średnio pięciu posiłków dziennie, dzieląc je według własnego uznania. Wyniki przyjdą z czasem.
Więcej artykułów o diecie i odchudzaniu znajdziesz w serwisie www.weglowodany.pl.
Podsumowanie – dieta zdysocjowana
A teraz, kiedy wiemy już, jak wygląda ta dieta, wracamy do pytania postawionego na początku: czy dieta zdysocjowana działa?
Zwolennicy tej diety twierdzą, że tak jest, ale jak dotąd nie ma naukowych dowodów na jej skuteczność. Przeprowadzono badania porównujące wyniki stosowania tej diety z wynikami innych, bardziej tradycyjnych diet i nie znaleziono żadnych danych statystycznych potwierdzających większą utratę wagi w przypadku tej diety w porównaniu z dietami zrównoważonymi. Podsumowując, wydaje się, że dieta ta pomaga w utracie wagi, ale nie jest bardziej skuteczna niż inne tradycyjne diety.