Zbyt niskie ciśnienie krwi, nazywane potocznie niedociśnieniem, a w terminologii medycznej zwane hipotonią, jest ogólnie definiowane jako stan, w którym ciśnienie tętnicze skurczowe i rozkurczowe są u pacjenta znacząco poniżej normy (definiowanej jako ciśnienie 120/ 80) i są nietypowe, z uwzględnieniem takich czynników, jak wiek i poziom aktywności danej osoby. U osób bardzo aktywnych, lub wręcz przeciwnie- mało aktywnych- można zaobserwować niskie ciśnienie, rzędu 100/ 60, ale nie jest to stan chorobowy.
Wiele przyczyn może powodować niskie ciśnienie krwi, z których najczęstszą i najbardziej prozaiczną jest po prostu odwodnienie, któremu sprzyja na przykład duża ilość kofeiny, gdy nie pijemy wody w parze z nią, bo kofeina jest moczopędna.
Inne możliwe przyczyny to np. choroby czy przyjmowanie leków powodujących skutki uboczne, które obniżają ciśnienie krwi, chociaż jest to bardzo rzadkie i prawie jedynymi lekami, które mogą to powodować, są alfa-adrenolityki, które mogą powodować niedociśnienie ortostatyczne – wtedy możesz odczuwać zawroty głowy, a nawet omdleć podczas wstawania. Jeśli cierpisz z tego powodu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem! Może przepisać tabletki na zwiększenie ciśnienia, aby stopniowo podnosić ciśnienie krwi.
Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia problemów z ciśnieniem krwi. Dotyczy to wysokiego i niskiego ciśnienia krwi. Możesz zacząć cierpieć na niskie ciśnienie krwi, ponieważ tętnice sztywnieją i stają się mniej elastyczne, co może powodować spadek ciśnienia krwi podczas wstawania.
Niskie ciśnienie krwi samo w sobie nie jest złą rzeczą – w rzeczywistości osoby z niskim ciśnieniem przeżyją większość, ale jeśli pojawią się objawy, gdy ma to wpływ na Ciebie w pozycji stojącej, wtedy powinieneś udać się do lekarza. Warto wdrożyć aktywność fizyczną i pić więcej płynów, szczególnie wody z dodatkiem soli, która wchłania się lepiej, niż sama woda.
Ciekawostki z dziedziny zdrowia publikujemy również na https://gdyniaonline.pl.