Nerki to narządy w kształcie fasoli, położone w dolnej części pleców, po obu stronach kręgosłupa, których zadaniem jest filtrowanie odpadów z organizmu i produkcja moczu. Funkcjonowanie nerek ma zatem zasadnicze znaczenie dla życia każdego człowieka. Mimo że mamy dwie nerki i jeśli jedna z nich zawiedzie, możliwe jest życie w doskonałym zdrowiu z tylko jedną nerką, przy zachowaniu szczególnej opieki medycznej i monitorowaniu.
Do zakażenia nerek, zwanego również odmiedniczkowym zapaleniem nerek, dochodzi, gdy bakterie przedostają się do krwiobiegu lub dróg moczowych i wywołują zakażenie w nerkach. Kobiety częściej niż mężczyźni zapadają na infekcje dróg moczowych, ponieważ krótsza cewka moczowa w pobliżu odbytu zwiększa ryzyko przedostania się bakterii do dróg moczowych. Rozpoznawanie objawów związanych z zakażeniem nerek jest ważne, ponieważ bez właściwego leczenia może dojść do trwałego uszkodzenia nerek, a takie stany mogą ostatecznie prowadzić do niepożądanych konsekwencji zdrowotnych.
Objawy.
Aby móc wcześnie wykryć taką dolegliwość, należy wiedzieć, jakie objawy należy rozpoznać w przypadku tego typu schorzenia. W ten sposób nie pomylisz jednego schorzenia z drugim i będziesz wiedział, że nadszedł czas, aby udać się do lekarza, co pozwoli na jak najszybsze wyleczenie zakażenia nerek i zapobiegnie dalszym uszkodzeniom organizmu.
Gorączka.
U kobiet z zakażeniem nerek może wystąpić gorączka jako objaw choroby. Gorączka pojawia się nagle i może osiągnąć wysokość ponad 40°C. Gorączce mogą towarzyszyć dreszcze. U osób z przewlekłymi zakażeniami nerek gorączka może, ale nie musi, pojawiać się i ustępować.
Wiele rozmaitych rzeczy z wielu dziedzin zdrowotnych publikuje też witryna tajemnice.pl.
Ból.
Zakażenie nerek może dotyczyć jednej lub obu nerek jednocześnie. Ból występuje po tej samej stronie ciała, po której znajduje się zakażona nerka. Lokalizacja bólu w przypadku zakażenia nerek obejmuje boczną część ciała lub dolną część pleców po jednej lub obu stronach kręgosłupa. Kobieta może również odczuwać ból w podbrzuszu lub pachwinie. Ból brzucha może również obejmować takie objawy, jak nudności i wymioty. Nudności i wymioty w przebiegu zakażenia nerek mogą oznaczać zwiększenie ciężkości zakażenia.
Zmiany w układzie moczowym.
Objawy ze strony układu moczowego związane z zakażeniem nerek często naśladują objawy zakażenia dolnych dróg moczowych zwanego zapaleniem pęcherza moczowego. Objawy te obejmują zwiększoną częstotliwość i pilność oddawania moczu. Kobiety mogą również odczuwać ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu. Sam mocz może być mętny, może zawierać krew lub ropę. Krew w moczu może pojawić się w postaci jasnoczerwonych smug lub kolor moczu może zmienić się na różowy, czerwony lub rdzawy.
Objawy u starszych kobiet.
U starszych kobiet mogą nie występować żadne z objawów zwykle spotykanych przy zakażeniach nerek. Ponieważ objawy nie występują, starsze kobiety mogą nie szukać pomocy lekarskiej w związku z zakażeniem. Bez odpowiedniego leczenia zakażenie może rozprzestrzenić się do krwiobiegu i wywołać sepsę. W przypadku zakażenia nerek u starszych kobiet może również wystąpić majaczenie.
Podsumowanie.
Jak widać, bardzo ważne, a wręcz niezbędne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie tych objawów, tak aby osoba dotknięta chorobą mogła jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej. Problemy z nerkami można leczyć wcześnie, ale jeśli objawy zostaną zignorowane, a infekcja będzie się rozprzestrzeniać, konsekwencje mogą być fatalne, a nawet doprowadzić do śmierci.