Dla jednych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, dla innych – sztucznym problemem. Cholesterol wzbudzać może wiele emocji. Co koniecznie powinniśmy wiedzieć na jego temat? Czym właściwie jest ta substancja i jaką rolę odgrywa ona w naszym organizmie?
Czym jest cholesterol?
Cholesterol to steryd syntetyzowany w organizmie człowieka oraz substancja, która trafia do naszego organizmu wraz z produktami pochodzenia zwierzęcego. To biała, woskowata substancja, która nie rozpuszcza się w wodzie i która uchodzi za głównego wroga zdrowego serca. To właśnie cholesterol uznawany jest za sprawcę problemów związanych z pracą serca oraz układu krwionośnego. Demonizowanie cholesterolu może się jednak okazać poważnym błędem, podobnie jak całkowite wykluczenie tej substancji ce swej diety. Dlaczego? Bo cholesterol, choć w większych ilościach może się okazać dla nas poważnym zagrożeniem, jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. To dzięki niemu produkowane są kwasy żółciowe oraz hormony płciowe, to dzięki tej substancji nasz organizm może produkować odpowiednie ilości witaminy D – tak ważnej dla naszych kości oraz zdrowych zębów.
Dobry i zły cholesterol
O tym, jaki wpływ na nasze zdrowie będzie miał cholesterol, wpływa nie tylko jego ilość w organizmie, ale i jakość. Dziś coraz częściej mówi się o podziale na dobry i zły cholesterol. Co warto wiedzieć na ten temat?
Cholesterol frakcji LDL to tzw. „zły cholesterol”, którego nadmiar może przyczynić się do nasilających się problemów z miażdżycą, chorobą niedokrwienną serca oraz z udarem. Stężenie tego cholesterolu nie powinno zatem przekraczać 114mg/dl, a kontrolowanie ilości tego cholesterolu staje się jedną z podstawowych zasad profilaktyki w przypadku wielu chorób serca. Cholesterol frakcji HDL, czyli tzw. „dobry cholesterol”, ma z kolei ogromny wpływ na prawidłową pracę naszego organizmu. To dzięki niemu w naszym organizmie zachodzi tak wiele ważnych zmian, dzięki którym poszczególne narządy i gruczoły mogą pracować bez przeszkód.
Gdzie znajdziemy sporo cholesterolu?
W jakich produktach spożywczych znajdują się największe ilości tej niezwykłej substancji? W rybach i w owocach morza, w mleku i w jego przetworach, jajach oraz w mięsach i wyrobach garmażeryjnych.
Jak uniknąć problemów ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu?
Choć demonizowanie cholesterolu jest błędem, każdy z nas w porę powinien podjąć te kroki, dzięki którym skutecznie uchroni swój organizm przed takim problemem, jak zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu. Co można zrobić? Z pewnością warto włączyć do diety te produkty, które pomogą w obniżaniu poziomu złego cholesterolu. Jakie to produkty? W profilaktyce miejsce bardzo ważne zajmują fitosterole, których doskonałymi źródłami są nasiona sezamu, kiełki pszenicy oraz oleje roślinne. Jeśli nasza dieta ma nas uchronić przed skutkami zbyt wysokiego stężenia złego cholesterolu, koniecznie powinny się w niej pojawić warzywa, owoce oraz pełne ziarna zbóż. Dlaczego? Bo te produkty są rewelacyjnym źródłem błonnika – substancji mającej wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie. W walce ze zmianami miażdżycowymi niezbędne staną się z kolei niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które znaleźć można m. in. w tłustych rybach morskich, nasionach lnu oraz w wielu olejach roślinnych. Pomocna będzie też kontrola masy ciała oraz systematyczna aktywność fizyczna. Dzięki temu zachowamy dobrą formę, a jednocześnie zminimalizujemy ryzyko pojawienia się problemów związanych z nadmiarem złego cholesterolu we krwi.
Cholesterol nie musi być naszym wrogiem. Jeśli w porę zaczniemy dbać o swe zdrowie i zastosujemy się do podstawowych zasad profilaktyki, substancja ta nie będzie stanowiła dla nas większego zagrożenia. Pamiętajmy, że pewne ilości cholesterolu są nam niezbędne, a jego niedobór może mieć również poważne konsekwencje, jak zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi.
Ja nie jem produktów zawierających niezdrowy cholesterol a i tak mam podwyższony poziom względem norm. Albo jest to genetyczne, albo normy są zaniżone.