Są przyczyną silnego bólu oraz narastających problemów z poruszaniem się. Choroby reumatyczne mogą nam poważnie utrudnić życie, a związane z nimi dolegliwości – w ogromnym stopniu przyczynić do utraty samodzielności. Co każdy z nas powinien wiedzieć na ten temat? W jaki sposób możemy chronić się przed tego typu problemami?
Czym są choroby reumatyczne?
Choroby reumatyczne to dość szeroka grupa chorób, które wiążą się z bólem oraz narastającymi problemami związanymi z poruszaniem się. Ile chorób reumatycznych zna współczesna medycyna? Około stu. Każda choroba o podłożu reumatycznym ma swe cechy charakterystyczne. Łączy je jednak sporo, a każda z nich może się dla pacjenta wiązać z poważnymi problemami.
Jakie objawy i dolegliwości wiążą się z chorobami reumatycznymi?
Lista dolegliwości, z którymi muszą się borykać osoby dotknięte reumatyzmem, jest długa. Obrzęki, stany zapalne oraz inne problemy, które są związane z uszkodzeniem stawów oraz tkanki łącznej – oto objawy poważnych problemów ze zdrowiem. Odpowiednie leczenie staje się w ich przypadku sprawą bardzo ważną, aby jednak przyniosło ono odpowiednie rezultaty, należy w porę wykryć chorobę i postawić odpowiednią diagnozę.
Z jakimi chorobami o podłożu reumatycznym można się spotkać najczęściej?
Lista chorób reumatycznych jest długa, różnorodne są też pierwsze objaw poszczególnych schorzeń. Lekarze starają się jednak upowszechniać wiedzę na temat tego typu dolegliwości zdrowotnych, przy czym najwięcej uwagi poświęca się tym chorobom, które pojawiają się najczęściej.
Jedną z tych chorób reumatycznych, które występują dość często, jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Jak ją w porę rozpoznać? O początkach tego typu problemów ze zdrowiem świadczyć mogą takie objawy, jak lekkie obrzęki, którym towarzyszy mrowienie. Z czasem te problemy nasilają się, a dodatkowym problemem dla chorego staje się coraz silniejszy ból. Innym, bardzo częstym problemem, jest reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to przewlekła choroba o charakterze autoimmunologicznym. Co to oznacza? Że głównym sprawcą problemów ze zdrowiem staje się w tym przypadku układ odpornościowy, traktujący stawy i chrząstkę stawową jako potencjalne zagrożenie dla naszego organizmu. I ta choroba wiąże się z silnym bólem oraz z nasilającymi się problemami z poruszaniem się, czego skutkiem jest coraz większy brak samodzielności.
Choroby reumatyczne kontra współczesna medycyna
W jaki sposób lekarze mogą pomagać tym, którzy cierpią z powodu chorób reumatycznych? Niestety, w większości przypadków są to choroby o charakterze przewlekłym, a ich leczenie polega głównie na walce o utrzymaniu stawów w jako takiej formie oraz w zwalczaniu bólu. W każdym przypadku decyzję o przebiegu leczenia podejmuje lekarz, który ocenia stan zdrowia pacjenta i wybiera najlepszą w jego przypadku terapię. Jaką? W większości przypadków leczenie jednego pacjenta polega na łączeniu ze sobą kilku różnych terapii. Ważny jest tu i dobór odpowiednich ćwiczeń, i fizykoterapia. Leczenie chorób reumatycznych polega też na stosowaniu odpowiednich leków, które mają łagodzić ból, a jednocześnie – wspierać osłabione przez chorobę stawy. Na jakie efekty można liczyć? Skuteczność leczenia farmaceutycznego jest coraz większa. Wynika to m. in. z faktu, iż w najnowszych preparatach wykorzystywanych do walki z chorobami reumatycznymi pojawiają się te składniki, z których zbudowana jest chrząstka stawowa.
Niestety, choć w medycynie nastąpił w ostatnich latach wielki przełom, skutecznie leczenie chorób reumatycznych wciąż pozostaje dla lekarzy wielkim wyzwaniem. Co możemy zrobić? Postarajmy się w porę zadbać o swe stawy. Jak? Zdrowa dieta, troska o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz systematyczna gimnastyka – oto podstawowe zasady, dzięki którym utrzymanie stawów w dobrej formie stanie się nieco łatwiejszym zadaniem.